Revija Naša žena, portret: O stresu in spominih

»In čeprav sem v primerjavi z nekdanjim udobjem sedaj revna kot miš ter večerov ne preživljam na banketih in ob koktajlih, se čutim celovito in izpolnjeno, kot se nisem nikoli doslej. Ustvarjalnost me je popeljala nazaj v otroštvo, k Chopinu, k njegovim Polonezam, k čudenju, k lepoti življenja in bivanja. Izguba službe me je pripeljala nazaj k sebi.« Iz članka v decembrski številki revije Naša žena.

Revija: mesečnik Naša žena je prva slovenska ženska in družinska revija.

Števila: december 2019

Piše: Neva Železnik.

Članek: 022-025_NZ12

***************************************

Spomini na otroštvo in druga življenjska obdobja znanih Slovenk in Slovencev: Maja Megla, novinarka, publicistka, predavateljica

Po Sloveniji straši stres

Besedilo: Neva Železnik

Fotografije: Osebni arhiv in Nada Žgank

Nekaj časa je bila na smrt utrujena. Čeprav je počivala in prespala vse noči in pol dneva, se je vsak dan znova zbujala zbita in brez energije. Ker se tedaj še ni veliko vedelo in govorilo o izgorelosti, je šla po treh tednih, ko si je nabrala dovolj moči, nazaj v službo k časniku Delo. Hitro in dobro se je znova znašla v medijskem kolesju. Čez dve leti je kot strela z jasnega njeno telo spet preplavila utrujenost. Bila je hujša kot prvič. Nato jo je čez nekaj let zadela še tretjič. Takrat so se dodale močne bolečine. Po dveh mesecih bolniškega staleža je iz kadrovske službe Dela le nekaj dni pred Božičem in po dvajsetih letih novinarskega in uredniškega dela v tem podjetju, prejela pismo. V njem ni bila novoletne čestitke in želje, da čim prej ozdravi in se vrne v službo, pač pa odpoved delovnega razmerja?!

Seveda jo je pretreslo in se je spraševala, zakaj … Tisto leto 2015 je namreč Delo končalo z milijonom evrov dobička, kljub temu pa je delovno razmerje iz poslovnih razlogov odpovedalo ducatom sodelavcev. Takoj zatem je zaposlilo nove kadre. »Tega vam ne pripovedujem, ker gojim zamere do njih. Vem, da je novinarstvo, kot so ga izkusile naše generacije, preteklost,« je začela Maja Megla, ki jo je prizadelo tudi to, da jo je na bolniški in pred prazniki ob nepričakovani odpovedi poklicalo le pet kolegov. Uredniški kolegij je molčal. »Novinarstvo mi je bil poklic, ki razgalja nepravilnosti in kriminal, ki je zavezano resnici in pravici. V svetu novinarji zaradi tega umirajo. Pri nas pa se tudi v medijskih vrstah širijo apatija, strah in oportunizem.«

Po razmisleku še doda: »Namesto, da bi novi lastniki slovenskih medijev gradili na dobrih zgodbah in raziskovalnem novinarstvu, odpuščajo najboljše in najbolj izkušene.«

Ko se je naša sogovornica po dveh letih pozdravila, je napisala prvo knjigo, pravo uspešnico: Stres, kuga sodobnega časa. O stresu pripravlja po Sloveniji tudi številna predavanja in delavnice. Vedno pride nanje veliko ljudi, kar kaže na to, da je stres zelo prisoten v naši družbi. »Kronični stres, tesnobnost (anksioznost), fibromialgija, bolečinski sindrom in depresija vodijo v bolezni in bolniške, ki postajajo največje zdravstveno breme 21. stoletja.«

 

dav

O avtorici

Sem diplomirana literarna komparativistka, ki je petindvajset let novinarila in urednikovala (Delo, Mladina, Mag). Po močni izgorelosti sem v lastni založbi Reset.Restart izdala tri knjige. Prvencu in uspešnici Stres, kuga sodobnega časa sta sledili knjigi Smem biti to, kar sem ter Pogovori o vizualni umetnosti. Sem kolumnistka v Dnevnikovem sobotnem Objektivu, voditeljica pogovorov v podkastu, predavam o stresu in izvajam protistresne vikend retreate (umike).

Arhiv: Zgodbe

Arhiv: Odmevi

Arhiv: Intervjuji