Smem biti to, kar sem
V istoimenski knjigi se je avtorica posvetila posledicam, ki nastanejo zaradi zlorab (spolnih, fizičnih, psihičnih) ter psihološkim mehanizmom, s katerimi jih poskušamo prekriti ali omiliti. Pretresla je tudi navidezno samoumevne stvari, recimo kaj je ljubezen. Svetopisemska zapoved pravi, da ‘ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe’. Ne bolj in ne manj, torej enako. Zapoved ne slavi žrtvovanja, ki za dobro bližnjega postavi sebe na drugo mesto, in tudi ne sebičnosti, ki postavi sebe na prvo mesto pred ostali svet. Enako torej. In kaj sploh so dejanja ljubezni? Dajanje? Kako naj dajemo, če nismo dobro. Bolje kot smo, več lahko damo. In kaj moramo postoriti, da smo res dobro? No, po teh poteh iskanja odgovorov potuje avtorica v knjigi in na nekaj postajah na tej poti se bo ustavila na predavanju.
O KNJIGI SO ZAPISALI
- Prof. dr. Marko Pavliha, profesor prava, politik, poslanec in publicist
»Knjiga ni le priročnik, marveč je sistematična strokovna monografija, ki je opremljena s številnimi opombami pod črto, pronicljivimi citati modrecev in spiskom sijajne literature. Temeljno pisateljičino sporočilo je vgravirano v misel, ki naj bo sleherniku osrednje življenjsko vodilo: ‘Ustvarjanje najboljšega sebe je najžlahtnejša oblika umetnosti.’
Po šokantnem prvem poglavju o zlorabah in programiranju otroštva sledi preostalih devet, v katerih nam pisateljica argumentirano pokaže, da SMEMO čutiti svoja čustva, imeti svoje mnenje, poskrbeti za svoje temeljne potrebe, se postaviti na prvo mesto, biti nepopolni in delati napake, postaviti svoje meje, imeti lastne vrednote in izbire, biti srečni in biti to, kar smo. Prisrčno priporočam v branje, razmislek in udejanjanje.«
- Renate Rugelj, Bukla
»Dolgoletna uspešna publicistka, avtorica in založnica Maja Megla je prvo knjigo Stres, kuga sodobnega časa zapisala leta 2018, neposredno po svojem zlomu v bolezen. Ob raziskovanju fizičnih in fantomskih bolečin pa jo je odnašalo tudi v preteklost, v zlorabo, kar je na novo odprlo stare rane in nastala je druga knjiga, v kateri na zanjo značilen izviren način razmišlja o spolnih, fizičnih in čustvenih zlorabah, ki posebej pri otrocih izmaličijo pogled na svet in ustvarijo nezdrave vzorce obnašanja.«
- Valentina Plahuta Simčič, odgovorna urednica Air Beletrina
»Majini knjigi sta napisani z veliko empatije do sočloveka, ki se je znašel v podobni stiski kot ona, obenem pa sta zelo strokovno poglobljeni in izčrpni. Bralcu dajta upanje in napotke, kako se lahko izkoplje tudi iz najbolj nezavidljivega psiho-fizičnega stanja, ki so ga povzročili bodisi stres bodisi zlorabe v otroštvu.«
- Andrej Detela, fizik, izumitelj, pisatelj, pesnik, filozof
»Sporočila, ki nam jih Maja Megla razgrinja v svojih knjigah, so človeško občutena, pisana iz srca, pa hkrati s polno ogovornostjo preverljiva, znanstveno utemeljena. K nam je prinesla svež način pisanja, ki smo ga dolgo pogrešali in je zato tem bolj dragocen. Gre za vrhunski preplet sodobnih znanj z mnogih področij (nevrologija, psihologija, sociologija, antropologija …), a ta znanja zna avtorica smiselno uporabljati za nekaj več, za ljubečo pomoč vsem čutečim bitjem, ki tako kot vsakdo od nas išče pot iz trpljenja. Poti med trdnimi izkustvenimi dejstvi in duhovno presežnostjo zna prehajati spretno in sistematično kot le malokdo. Vse, kar napiše, je usidrano v njeni lastni dozoreli izkušnji, oplemeniteno z globoko etičnim in svetovljanskim zrenjem duhovne resničnosti časa, ki se prebuja prav zdaj. Torej zapisi, ki se nam odpirajo kot dragocen dar!«