Akcija!

Smem biti to, kar sem

Vodnik po človekovih temeljnih pravicah in psiholoških mehanizmih je pripovedovan skozi avtoričino osebno življenjsko zgodbo in osvetljen s spoznanji iz psihologije, (nevro)znanosti in duhovnosti.

Zlorabe (spolne, fizične, čustvene), travme, rane in programiranja otroštva so oblikovali očala, skozi katera vidimo, doživljamo, razumemo in interpretiramo sebe, druge in svet. Živimo življenje, ki ga ustvarjajo naša prepričanja, naše vedênje in obrambe, naši odzivi. Če hočemo zgraditi drugačno prihodnost, moramo spremeniti  psihološke mehanizme, ki so nastali v preteklosti. V možganih moramo ustvariti nove nevronske povezave.

Kako naj to storimo, če ne vemo, s čim naj staro nadomestimo? Kako naj ravnamo drugače, če so naše obrambe in odzivi edino, kar poznamo, saj smo se jih priučili v otroštvu in so z nami od nekdaj? Torej moramo novo šele spoznati: svoje temeljne bivanjske pravice in zdrave mehanizme sobivanja z ljudmi. Osvetljeni so v desetih poglavjih in obravnavajo čustva, misli, mnenja in prepričanja, vedênja, vrednote, odnos do sreče in odnosov, odnos do Absoluta.

 

PODATKI O KNJIGI
  • Trda vezava
  • Leto izida: 2021
  • Število strani: 312
  • ISBN: 978-961-94807-1-7
  • Mere izdelka (širina, višina, debelina): 160 x 230 x 25 mm

Opis knjige

Po zadnjih podatkih iz raziskave slovenskega ministrstva za pravosodje oktobra 2020 je vsak peti Slovenec žrtev spolne zlorabe.Vsak peti Slovenec! 400.000 posameznikov! Spolnim zlorabam dodajmo še tiste, ki so nastale v družinah, ki jih je zaznamovalo nasilje, alkoholizem in druge odvisnosti, hude telesne in duševne bolezni, disfunkcionalni medčloveški odnosi. Vsi ti ranjeni otroci imajo kot odrasli številne težave. Zakaj?

»Kamorkoli gremo, četudi na drugo stran planeta, nesemo sebe s seboj. Dokler ne spremenimo svojih psiholoških vzorcev, bomo iz njih vedno znova ustvarjali enake situacije, kot so tiste, ki se jih želimo osvoboditi.«

Raziskave kažejo, da se v prvih letih otrokovega življenja možgani bliskovito razvijajo. Otroci pred svojim tretjim letom tvorijo že milijon nevronskih povezav na minuto (povezav med možganskimi celicami). Razvitih imajo 80 odstotkov možganov, do petega leta pa 90 odstotkov. Otrokovi odnosi in izkušnje v teh zgodnjih letih, pozitivne ali negativne, vplivajo na možgane, oblikujejo možgansko vezje ter dolgoročno zaznamujejo otrokovo zdravje, učenje in uspeh.

»Pot do svobode ni v tem, da spremenimo svet in ljudi v njem, da ravnajo, živijo, delujejo in čustvujejo tako, kot nam ustreza, kajti tega niti ne bi mogli doseči. Edino, kar lahko spremenimo, smo mi sami in naša odzivanja na svet in ljudi.«

Zaradi okoliščin, ki jim kot otroci nismo bili kos, smo razvili nezdrave vedênjske vzorce in destruktivne obrambne mehanizme, zmaličene vrednote in škodljiva prepričanja. Ta programiranja otroštva so oblikovala očala, skozi katera vidimo, doživljamo, razumemo in interpretiramo sebe, druge in svet. Ali drugače: živimo življenje, ki ga ustvarjajo naša prepričanja, naše vedênje in obrambe, naši odzivi.

»Trpljenje nas zaradi svoje neznosnosti prisili, da storimo vse, kar zmoremo, da se ga osvobodimo. V tem naporu poiščemo in tudi najdemo nove poti, četudi moramo preseči samega sebe, svoje osebnostne vzorce in omejitve, zakorakati v neznano. Trpljenje je vzvod notranje, osebnostne rasti.«

Če hočemo zgraditi drugačno prihodnost od sedanjosti, v katero smo vpeti, moramo spremeniti  psihološke mehanizme, ki so nastali v preteklosti. V možganih moramo ustvariti nove nevronske povezave, nove izkušnje in naravnanosti.

Temeljne bivanjske pravice so osvetljene v desetih poglavjih, v katerih se posvetim čustvom, mislim, mnenjem in prepričanjem, vedênjem, našim temeljnim potrebam in vrednotam, odnosu do sreče in odnosov, odnosu do duhovnih dimenzij in Absoluta.

O KNJIGI SO ZAPISALI
  • Valentina Plahuta Simčič, odgovorna urednica Air Beletrina

»Knjigi sta napisani z veliko empatije do sočloveka, ki se je znašel v podobni stiski kot ona, obenem pa sta zelo strokovno poglobljeni in izčrpni. Bralcu dajEta upanje in napotke, kako se lahko izkoplje tudi iz najbolj nezavidljivega psiho-fizičnega stanja, ki so ga povzročili bodisi stres bodisi zlorabe v otroštvu.«

  • Bojana Leskovar, novinarka

»Ko začnete brati knjigo Smem biti to kar sem, avtorice Maje Megla, ste najprej šokirani, potem vas boli, zelo boli. Potem vas je strah. Strah zato, ker se bojite kaj vse se bo še zgodilo deklici Maji. V kaj bo odrasla? Kakšne bodo posledice otroštva, ki ga je preživljala? Potem je knjiga en sam optimizem in vera v dobro, v moč, v premagovanje travm.  Tako se tudi konča. Odložila sem jo z olajšanjem. Majo poznam od vedno, a ni nikoli govorila o tem, o čemer govori njena knjiga. Poznala sem jo kot srčno, vedno nasmejano in ljubeznivo žensko. Dokler se ji ni zgodilo tisto, kar je opisala v knjigi Stres. In potem v knjigi  Smem biti to kar sem.  Smem biti to, kar sem bi morali prebrati vsi, ki se jim je zgodilo kaj podobnega kot njej. Zdaj jo spoštujem še bolj, kot sem jo kot novinarko. Zaradi vsega, kar se ji je zgodilo v življenju, zaradi načina, kako se je s tem spopadla, zato, ker sta obe njeni knjigi  odkriti in brezkompromisni, natančni, dobro napisani in zato, ker je še vedno takšna, kot je bila, srčna, nasmejana in ljubezniva.«

  • Andrej Detela, fizik, izumitelj, pisatelj, pesnik, filozof

»Sporočila, ki nam jih Maja Megla razgrinja v svojih knjigah, so človeško občutena, pisana iz srca, pa hkrati s polno ogovornostjo preverljiva, znanstveno utemeljena. K nam je prinesla svež način pisanja, ki smo ga dolgo pogrešali in je zato tem bolj dragocen. Gre za vrhunski preplet sodobnih znanj z mnogih področij (nevrologija, psihologija, sociologija, antropologija …), a ta znanja zna avtorica smiselno uporabljati za nekaj več, za ljubečo pomoč vsem čutečim bitjem, ki tako kot vsakdo od nas išče pot iz trpljenja. Poti med trdnimi izkustvenimi dejstvi in duhovno presežnostjo zna prehajati spretno in sistematično kot le malokdo. Vse, kar napiše, je usidrano v njeni lastni dozoreli izkušnji, oplemeniteno z globoko etičnim in svetovljanskim zrenjem duhovne resničnosti časa, ki se prebuja prav zdaj. Torej zapisi, ki se nam odpirajo kot dragocen dar!«

  • Prof. dr. Marko Pavliha

»Knjiga ni le priročnik, marveč je sistematična strokovna monografija, ki je opremljena s številnimi opombami pod črto, pronicljivimi citati modrecev in spiskom sijajne literature. Temeljno pisateljičino sporočilo je vgravirano v misel, ki naj bo sleherniku osrednje življenjsko vodilo: ‘Ustvarjanje najboljšega sebe je najžlahtnejša oblika umetnosti.’

Po šokantnem prvem poglavju o zlorabah in programiranju otroštva sledi preostalih devet, v katerih nam pisateljica argumentirano pokaže, da SMEMO čutiti svoja čustva, imeti svoje mnenje, poskrbeti za svoje temeljne potrebe, se postaviti na prvo mesto, biti nepopolni in delati napake, postaviti svoje meje, imeti lastne vrednote in izbire, biti srečni in biti to, kar smo. Prisrčno priporočam v branje, razmislek in udejanjanje.«

  • Renate Rugelj, Bukla

»Dolgoletna uspešna publicistka, avtorica in založnica Maja Megla je prvo knjigo Stres, kuga sodobnega časa zapisala leta 2018, neposredno po svojem zlomu v bolezen. Ob raziskovanju fizičnih in fantomskih bolečin pa jo je odnašalo tudi v preteklost, v zlorabo, kar je na novo odprlo stare rane in nastala je druga knjiga, v kateri na zanjo značilen izviren način razmišlja o spolnih, fizičnih in čustvenih zlorabah, ki posebej pri otrocih izmaličijo pogled na svet in ustvarijo nezdrave vzorce obnašanja.«

  • Marjana Lavrič, publicistka

»Knjiga Maje Megla je pretresljiva izpoved spolne zlorabe ter analitična razgrnitev pravic do dostojanstva, ki naj jih ozavesti vsakdo izmed nas. Da se ne zgodi, ponovi … nikoli nikomur več.«