Opis knjige
Po zadnjih podatkih iz raziskave slovenskega ministrstva za pravosodje oktobra 2020 je vsak peti Slovenec žrtev spolne zlorabe.Vsak peti Slovenec! 400.000 posameznikov! Spolnim zlorabam dodajmo še tiste, ki so nastale v družinah, ki jih je zaznamovalo nasilje, alkoholizem in druge odvisnosti, hude telesne in duševne bolezni, disfunkcionalni medčloveški odnosi. Vsi ti ranjeni otroci imajo kot odrasli številne težave. Zakaj?
»Kamorkoli gremo, četudi na drugo stran planeta, nesemo sebe s seboj. Dokler ne spremenimo svojih psiholoških vzorcev, bomo iz njih vedno znova ustvarjali enake situacije, kot so tiste, ki se jih želimo osvoboditi.«
Raziskave kažejo, da se v prvih letih otrokovega življenja možgani bliskovito razvijajo. Otroci pred svojim tretjim letom tvorijo že milijon nevronskih povezav na minuto (povezav med možganskimi celicami). Razvitih imajo 80 odstotkov možganov, do petega leta pa 90 odstotkov. Otrokovi odnosi in izkušnje v teh zgodnjih letih, pozitivne ali negativne, vplivajo na možgane, oblikujejo možgansko vezje ter dolgoročno zaznamujejo otrokovo zdravje, učenje in uspeh.
»Pot do svobode ni v tem, da spremenimo svet in ljudi v njem, da ravnajo, živijo, delujejo in čustvujejo tako, kot nam ustreza, kajti tega niti ne bi mogli doseči. Edino, kar lahko spremenimo, smo mi sami in naša odzivanja na svet in ljudi.«
Zaradi okoliščin, ki jim kot otroci nismo bili kos, smo razvili nezdrave vedênjske vzorce in destruktivne obrambne mehanizme, zmaličene vrednote in škodljiva prepričanja. Ta programiranja otroštva so oblikovala očala, skozi katera vidimo, doživljamo, razumemo in interpretiramo sebe, druge in svet. Ali drugače: živimo življenje, ki ga ustvarjajo naša prepričanja, naše vedênje in obrambe, naši odzivi.
»Trpljenje nas zaradi svoje neznosnosti prisili, da storimo vse, kar zmoremo, da se ga osvobodimo. V tem naporu poiščemo in tudi najdemo nove poti, četudi moramo preseči samega sebe, svoje osebnostne vzorce in omejitve, zakorakati v neznano. Trpljenje je vzvod notranje, osebnostne rasti.«
Če hočemo zgraditi drugačno prihodnost od sedanjosti, v katero smo vpeti, moramo spremeniti psihološke mehanizme, ki so nastali v preteklosti. V možganih moramo ustvariti nove nevronske povezave, nove izkušnje in naravnanosti.
Temeljne bivanjske pravice so osvetljene v desetih poglavjih, v katerih se posvetim čustvom, mislim, mnenjem in prepričanjem, vedênjem, našim temeljnim potrebam in vrednotam, odnosu do sreče in odnosov, odnosu do duhovnih dimenzij in Absoluta.