Vodnik po človekovih temeljnih pravicah in psiholoških mehanizmih, pripovedovan skozi avtoričino osebno življenjsko zgodbo in osvetljen s spoznanji iz psihologije, (nevro)znanosti in duhovnosti.
Zlorabe (spolne, fizične, čustvene), travme, rane in programiranja otroštva so oblikovali očala, skozi katera vidimo, doživljamo, razumemo in interpretiramo sebe, druge in svet. Živimo življenje, ki ga ustvarjajo naša prepričanja, naše vedênje in obrambe, naši odzivi. Če hočemo zgraditi drugačno prihodnost, moramo spremeniti psihološke mehanizme, ki so nastali v preteklosti. V možganih moramo ustvariti nove nevronske povezave.
Kako naj to storimo, če ne vemo, s čim naj staro nadomestimo? Kako naj ravnamo drugače, če so naše obrambe in odzivi edino, kar poznamo, saj smo se jih priučili v otroštvu in so z nami od nekdaj? Torej moramo novo šele spoznati: svoje temeljne bivanjske pravice in zdrave mehanizme sobivanja z ljudmi. Osvetljeni so v desetih poglavjih in obravnavajo čustva, misli, mnenja in prepričanja, vedênja, vrednote, odnos do sreče in odnosov, odnos do Absoluta.
Imam pravico negovati sebe po svojih najboljših močeh in razvijati vse svoje potenciale? Imam pravico doživljati vsa svoja čustva, tudi strah, žalost, bolečino, nemoč? Imam pravico do svojega mnenja in prepričanja, do svojih vrednot in potreb? Imam pravico izraziti svoja čustva, mnenja, vrednote in potrebe? Imam pravico spremeniti svoja čustva, mnenja, vrednote in potrebe? Imam pravico do lastne izbire: se odločati po lastni presoji, slediti lastnim vrednotam in vedênjskim merilom? Imam pravico izbrati, čemu dati prednost, in postaviti lastne prioritete? Imam pravico reči 'ne' brez občutka krivde? Imam pravico, da nisem popoln/a in da delam napake? Imam pravico do svojih omejenosti in omejitev, do svoje minljivosti in končnosti? Imam pravico biti srečen/na? Imam pravico zaključiti pogovor z vsakim, ki me ponižuje, ter se zaščititi pred fizičnimi, psihičnimi ali čustvenimi grožnjami in nasiljem?