Dnevnik, kolumna, september: Dve leti od afere Fotopub …

Steber spolnih zlorab so vedno tudi prikrivalci. Brisalci inkriminiranih sledi! Tisti, ki recimo uničijo računalnik in odstranijo mobilnik. To storijo iz mafijske lojalnosti, zaradi preprečitve neželenih posledic, zaradi ugleda. Ali pa pometači, ki sprožijo peticijo za zaščito predatorjevega dobrega imena.

 

  • Časnik Dnevnik, priloga Objektiv, rubrika Razmegljeno, objava  13. 9.  2024
  • Povezava na Dnevnik: tukaj

 

Ob tem desnica še zdaleč ni brezmadežna. Robert Kerštajn, nekdanji občinski svetnik SDS v Kranjski Gori, je dobil letos zaradi spolnih napadov na desetletnico tri leta in deset mesecev zapora. Za pedofila sramotno nizko kazen. Stanko Recek, kandidat za poslanca SDS Goričko, je bil lani obsojen zaradi posedovanja in razpečevanja otroške pornografije. Ta pedofil niti v zapor ne gre (!), če v petih letih ne bo storil kaznivega dejanja. Sodoma in Gomora spolnega nasilja je tudi v cerkvenih krogih, tako nad otroki kot nad redovnicami. Primeri zastarajo. Kazni so nikakršne.

V Cerkvi so spolzki kot jegulje. Zaradi zlorab redovnic obtoženega patra Marka Rupnika so sicer izključili iz jezuitskega reda (primeri so sodno zastarali), vendar so ga lani kot duhovnika angažirali v koprski škofiji. Pedofilskega duhovnika Marjana Zupanca so zaradi spolnih zlorab premeščali iz ene župnije v drugo. Duhovnik Karl Jošt iz župnije Artiče je bil obtožen 16 kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost deklic in je umrl pred sodbo. Koliko zmuzljivih primerov še? Želimo kredibilno raziskavo. Slovenska cerkev je še ni izvedla. Drugje so jo. Nekaj primerov. Španija: v 70 letih zlorabljenih najmanj 927 mladoletnikov. Francija: v 70 letih zlorabljenih več kot 216.000 otrok in v cerkvi okoli 3000 delujočih pedofilov. Poljska: od leta 1990 zlorabljenih 625 mladoletnikov, po letu 2018 je sledilo še 369 prijav. Švica: v 70 letih več kot 1000 zlorab. In ni problem samo pedofilija. Po podatkih spletne platforme Bishop Accountability (Odgovornost škofov), ki je izčrpen vir o spolnih zlorabah v Cerkvi, je spolni napad duhovnika doživelo okoli 30 odstotkov od 600.000 redovnic po svetu. Vsaj odstotek jih je med posilstvom zanosilo.

Steber spolnih zlorab so vedno tudi prikrivalci. Brisalci inkriminiranih sledi! Tisti, ki recimo uničijo računalnik in odstranijo mobilnik. To storijo iz mafijske lojalnosti, zaradi preprečitve neželenih posledic, zaradi ugleda. Ali pa pometači, ki sprožijo peticijo za zaščito predatorjevega dobrega imena. Bili so tudi pri aferi Fotopub, ki se je na družbenih omrežjih začela z objavami o spolnih zlorabah dveh oseb, mladega povprečneža Dušana Smodeja ter starejšega in mednarodno uveljavljenega Romana Uranjeka. Uranjek se je s samomorom izognil pregonu, Smodej pa hara po svetu. Letos se je potegoval za mednarodno kritiško nagrado in kuratorsko mesto v Milanu. Le zaradi peticije slovenskih kulturnikov (s skoraj 400 podpisniki) so italijanski organizatorji njegovo kandidaturo umaknili. Afera Fotopub tone v pozabo in Uranjeka se niti ne omenja več, četudi so bili sporni žuri tako v njegovem zasebnem stanovanju kot tudi v prostorih galerije Fotopub. Zakaj sporni? Spolno nasilje je vsakršno vedênje, ki ni konsenzualno (dogovorjeno), tudi neželeno otipavanje ali siljenje osebe v neželene spolne prakse, omamljanje za seks, zahteva po spolnem odnosu v zameno za službo idr. To je storil župan Zoran Janković, ki je »farmacevtki« obljubil pomoč pri zaposlitvi v Lekarni Ljubljana, v zameno pa je pričakoval spolne usluge. Ker so županu kriminalisti prisluškovali, so pogovor posneli, vendar so bili kasneje ti inkriminirajoči zvočni prisluhi po nalogu preiskovalne sodnice uničeni. Zato dokazov ni, četudi vemo, da so bili. Še ena jegulja.

Razumem, da je težko spremeniti pogled na osebo, ki jo imamo na piedestalu. Tudi meni je bilo minule dni, ko sem brala avtobiografijo briljantnega pesnika in oboževanega nobelovca Pabla Nerude. Opisuje srečanje z dekletom, ki mu je v Kolombu čistila sanitarije. Bila je z družbenega dna, zato je ubogala. Tako je v Šrilanki še danes. »Nekega jutra sem jo, pripravljen na vse, močno prijel za zapestje in ji pogledal v obraz,« piše Neruda. »Ne da bi se nasmehnila, je pustila, da sem jo peljal s seboj, in kmalu je bila gola na moji postelji. […] To je bilo srečanje moškega s kipom. Ves čas je bila neprizadeta in oči je imela odprte. Po pravici me je prezirala. Te izkušnje nisem več ponovil.« Je bil to konsenzualen seks? Seveda ne! Ugledni beli čilski diplomat je zagrabil brezpravno čistilko sanitarij in jo zvlekel v posteljo. Prečkal je mejo. Močnejši si je vzel šibkejšo. Kajti pri spolnem nasilju gre vedno za to, za zlorabo moči! Četudi Neruda »te izkušnje ni ponovil«, so leta 2018 aktivistke v Čilu z množičnimi protesti dosegle, da po njem niso poimenovali letališča v Santiagu. Ne samo zaradi te zlorabe (posilstva), temveč tudi zaradi številnih seksizmov v njegovih delih. Ja, bil je ženskar, kot tudi Uranjek, ki je skozi življenje drvel v vse hujše obscenosti, kršil čedalje več mej in se na koncu izgubil v demonskih krempljih. Sodil si je sam. Kdaj bo Smodeju sodilo sodišče?

Spolne zlorabe nimajo desnih in levih, le pedofile, predatorje in manijake.

O avtorici

Sem diplomirana literarna komparativistka, ki je petindvajset let novinarila in urednikovala (Delo, Mladina, Mag). Po močni izgorelosti sem v lastni založbi Reset.Restart izdala tri knjige. Prvencu in uspešnici Stres, kuga sodobnega časa sta sledili knjigi Smem biti to, kar sem ter Pogovori o vizualni umetnosti. Sem kolumnistka v Dnevnikovem sobotnem Objektivu, voditeljica pogovorov v podkastu, predavam o stresu in izvajam protistresne vikend retreate (umike).

Arhiv: Zgodbe

Arhiv: Odmevi

Arhiv: Intervjuji